Do nebezpečné situace se můžete dostat i v civilizaci. Bomba umístěná v autě nebo v odpadkovém koši, v opuštěném zavazadle anebo upevněná k tělu fanatika je klasickou zbraní současných teroristů. Pokud budete v nesprávnou dobu na nesprávném místě a zastihne vás tam bombový útok, bude vaše přežití bohužel záviset pouze na tom, kde budete v okamžiku výbuchu sedět nebo stát. Bomboví atentátníci obvykle udeří bez varování, anebo, což je ještě horší, dají výstrahu, která má oběti nahnat právě do smrtící zóny zbraně hromadného teroru.
Jak dostat výstrahu předem
Jediný způsob, jak si zajistit přežití bombového útoku, je znát potenciální cíle a vyhýbat se jim, a k tomu být pořád ostražitý při setkání s podezřelými osobami s balíčky. V Izraeli, kde ustavičné spory Palestinců s Izraelci měly za následek bezpočet sebevražedných útoků, se policie, vojsko i bezpečnostní agentury cvičí v pozorování podezřelých známek, které mohou identifikovat blížícího se atentátníka nebo atentátnici. Jakýkoliv přílišný pohyb a silné pocení nebo stav euforie mohou prozrazovat potenciálního nositele sebevražedné vesty. Mnohem viditelnějším znakem je kupříkladu nadměrně hmotný trup, když zbytek těla dotčené osoby má rozměry zcela normální. Mnozí izraelští bezpečnostní pracovníci přišli o život, když odhalili bombového útočníka ještě před dosažením cíle a přiměli ho k předčasnému odpálení nálože. Svou obětí zachránili mnoho jiných nevinných životů.
Bomba v zavazadle nebo ve sportovním vaku zanechaná na letišti, na nádraží nebo dokonce v železničním vagonu, je klasická zbraň představující jen malé riziko pro atentátníka, zato velký počet obětí. Používají ji teroristé na celém světě. V takovém případě je pro přežití nutná neustálá ostražitost a vyhýbání se místům, kde by podobné bomby mohly být. Pokud ve veřejném dopravním prostředku, na letišti nebo v čekárně spatříte nehlídané zavazadlo nebo podezřelý balíček, nechte kolem něho co možná největší volný prostor a ohlaste to úřadům. Nikdy takové zavazadlo neposouvejte ani neotvírejte, protože výrobce ho téměř jistě vybavil nějakou pojistkou proti manipulaci.
Přesun do bezpečné zóny
Nemůžeme se vyhnout všem místům, která si teroristé mohli zvolit za cíl, ale své šance na přežití můžeme zvýšit tím, že taková místa projdeme co možná nejrychleji. Například na letišti se zaregistrujte co nejdříve, abyste se vyhnuli frontě, a neotálejte v prostoru pro veřejnost. Po zaregistrování zavazadel jděte rovnou do odletové haly, kde bezpečnostní pracovníci prohlédnou všechna příruční zavazadla a kde je možnost teroristického útoku výrazně nižší.
Nebezpečí z letících střepin skla
V prostoru vzdálenějším od epicentra výbuchu bomby je většina zranění způsobena letícími střepinami skla. Pokud musíte strávit delší dobu v oblasti s vysokým rizikem bombového útoku, držte se dál od oken a od velkých prosklených ploch. Nejlepší bývá stoupnout si do rohu, obličejem ke vchodu nebo ke dveřím, odkud můžete sledovat všechno, co se kolem vás děje. Pokud se cítíte příliš vystavení a zranitelní, zvláště v blízkosti velkých skleněných ploch, sedněte si zády k potenciálně hrozivé oblasti, abyste měli chráněné alespoň oči. Těžké poranění očí je při výbuchu velice pravděpodobné.
Druhotná detonace
Po prvním bombovém útoku velice často následuje druhý výbuch, buďto aby vyhodil do povětří bezpečnostní složky reagující na incident, nebo aby zabil a zmrzačil ty, které nezasáhla první bomba a kteří se tu nyní shromáždili jako tzv. „čumilové.“ Pokud vás zastihne teroristický bombový útok, nezůstávejte v prostoru a nenechte se v oblasti nijak zadržet. Co nejrychleji se přesuňte co možná nejdále, vezměte rozum do hrsti a mějte oči na stopkách kvůli možnému dalšímu výbuchu.
Zdroj: Přežít! Nakladatelství Svojtka & Co., s.r.o., Praha. ISBN 978-80-256-0383-3